The Hunger Games - Kniha či film??

1. dubna 2012 v 17:54 | JustBee |  Filmy
The Hunger Games... V dnešní době se nenajde asi nikdo, kdo by neznal toto slovní spojení. O čem to ale vlastně všechno je? A to hlavní.. Knížka nebo film?? (SPOILER ALERTS!!!!-Takže pokud chceš číst knihu, či vidět film tak článek NEČTI)

Nejprve bych ráda upozornila, že jsem četla všechny 3 knihy. Zhltala jsem je během jednoho týdne. Člověk prostě nemohl přestat číst... Tento článek chci vést formou otázek a odpovědí :) doufám, že se bude líbit :)))

Kde se to odehrává?
Panem.->Severní Amerika. Je to v blíže nespecifikované budoucnosti. Lidem se podařilo se téměř vyvraždit a tak vznikl Panem. O dalších kontitnentech zde není ani zmínka takže si je člověk může domýšlet. Panem je rozdělen na 12 Krajů. Dříve jich bylo 13, ale 13 Kraj byl zničen, kvůli povstání které bylo před 74 lety.

O čem to je?
Díky povstání vznikly Hladové hry. Každý z krajů musí nabídnout své 2 splátce. Dívku a kluka ve věku 12-18 let. Ti spolu pak v aréně bojují na život a na smrt. Má se odehrávat 74. ročník her a my poznáváme Katniss. 16-ti letou dívku z 12 Kraje. Před 5 lety jí zemřel otec a ona se musela začít starat o svou rodinu. Je velmi dobrá v lovu. Neloví však sama. Loví se svým kamarádem Hurikánem. Má s ním velmi zajmavé pouto. Oba asi nevědí, jestli z jejich přátelství nevznikne něco víc. Každopádně Katniss Hurikánovi věří víc, než všem ostatním. Katniss má také sestru Prim. Té je 12 - její jméno je tudíž v den sklizně vybíráno poprvé. (Čím starší jste tím vícekrát je v osudí vaše jméno 12-1,13-2 atd.. Pak můžete dobrovolně vhazovat své jméno, aby jste dostávali extra příděly jídla po celý rok- 1 příhoz=1 příděl)
Katniss si je téměř jistá, že Prim nevyberou. Samozřejmě její jméno vytáhnou okamžitě. Katniss nechce nechat Prim, aby zkončila v aréně- je si vědoma, že by Prim neměla šanci a zabilo by jí to. Přihlásí se tedy jako dobrovolný splátce, jako náhrada za svou sestru. Jako druhého splátce vyberou Peetu Melarka. Pekařova syna, který kdysi Katniss pravděpodobně zachránil život, když jí hodil připálený chleba. Ona cítí potřebu, že mu to musí něják oplatit.
Nastává smutné loučení Katniss s rodinou a Hurikánem a už jsou na cestě do Kapitolu. V Kapitolu se o ně okamžitě začíná starat tým vizážistů, kteří se snaží, aby vypadali co nejlépe na rozhovory, které budou dělat. Nadále také začínají trénovat ve výcvikovém středisku. Zde se také setkávají se soupeři z dalších krajů. Na konci tréninku mají ohromit tvůrce her kvůli hodnocení, které by jim mělo pomoc získat sponzory.
Katniss dojme v rozhovorech kvůli Prim a Peeta řekne, že je zamilován do Katniss. Okamžitě se z nich stává hit. A začíná se jim říkat Prokletí milenci. U hodnocení dostane Katniss nejvíce bodů.
Posléze už jsou v aréně, kde je na ně nachystána spousta pastí. Peeta se zpočátku spolčuje s Profi týmem ( V 1,2 a 4 Kraji jsou trénování už od mala na tento boj). Začínají honit Katniss. Té se podaří zachránit se a ukazuje se, že Peeta jí stejně pomáhá.
Katniss se spojuje teprve s 12-ti letou Rou (Routou v češtině-kekel já vím). Rou připomíná Katniss vzdáleně její mladší sestru Prim. Katniss se rozhodne zníčit zásoby profíkům a když tento úkol plní, tak chytí Rou. Rou umírá a Katniss jí zpívá, jakmile Rou zavře své oči nadobro Katniss na ní pokládá květiny, aby lidé věděli, že znamenala něco víc. Po tomto kroku se tvůrci rozhodnou vytvořit pravidlo- oba splátci z kraje mohou být vítězi.
Katniss se tedy vydává hledat Peetu. Najde ho vážně zraněného. I proti jeho vůli se rozhodne vydat pro lék, kde málem příjde o život. Vzniká mezi nimi pouto. Katniss nehodlá nechat zemřít Peetu ani za nic, to samé cítí i on. Jednoho večera musejí utíkat k rohu hojnosti, aby si zachránili život. Zde Katniss s Peetou porážejí i posledního zbývajícího splátce Cata. Čekají že zazní gong a že odejdou jako vítěze. Jenže tak se neděje. Tvůrci pravidlo zruší a tak Katniss a Peeta přechytračí tvůrce a celý kapitol tím, že budou chtít spáchat sebevraždu a tak tvůrcům nezbývá nic jiného než je vyhlásit vítězy oba.
Katniss si proti sobě tímto gestem vytvořila velkého soupeře a to prezidenta Panemu Snowa. Končí to tím, že oba dorazí do svého 12. kraje a oslavují.

Jaké jsou rozdíly mezi knihou a filmem?
Takže napřed.. Knížka je určo něco jiného než film. Oba mají něco do sebe.
Kniha je psaná v ich formě. Hlavní hrdinka zde popisuje své pocity a přemýšlý nad tím, co by měla udělat. Častokrát, ale udělá pravý opak.
Odznak reprodrozda (obr. nahoře)
V knize ho dostává od Madge, starostovy dcery, jako dar na prezentování svého kraje. Ve filmu ho kupuje samotná Katniss na černém trhu pro svou sestru Prim. Dostane ho během loučení zpět.
Katniss
Vyobrazena jako silná, chytrá a celkem i racionální mladá žena. Hlavní rozdíl mezi knihou a filmem je v citech. V knize neustále váhá - hlavně nad Peetou a nad tím jestli jsou jeho pak i její city skutečné. Ve filmu jsou prakticky zamilovaným párem. Přicházíme tak o tu chemii, která ve knížkách panuje ve formě tria Katniss X Hurikán X Peeta. Jsem zvědavá jak se v tom poperou v dalších pokračováních.
Aréna
Na začátku, když už je Katniss v aréně, tak hledá vodu. Skoro umírá na dehydrataci. To ve filmu taky chybí. Což mi příde jako škoda.
Jsou tam vynechány také některé sponzorské dary. A ve filmu jsou u nich vždy poznámky od Haymitche (trenér K a P). V knize si sama musí domyslet, proč dostala zrovna tohle a nebo na co to je. Přicházíme tedy o ukázku její chytrosti a spojení, které panuje mezi ní a jejím trenérem.
Rou
V knize je pasáž s Rou velmi krásně vyobrazena. Ve filmu postrádám to, jak si jí vyobrazuje jako svou sestru Prim, avšak smrt Rou je ve filmu rozhodně krásně udělaná. Po smrti Rou, podle knihy, dostane Katniss chleba, jako poděkování ('sponzorský dar, musel být velmi drahý- čím déle hry trvají tím více dary stojí). Ve filmu se však 11 Kraj začne bouřit. Čímž je velké naznačení toho, co se bude dít v dalším díle.
Záchrana Peety
Když Katniss objeví Peetu tak zjistí, že má ošklivou ránu na noze, která bude potřebovat okamžitou pomoc. Nemá na to však prostředky. Uchylují se proto v jeskyni, kde se K. snaží Peetovi pomáhat, co to jenom jde. Zbližují se. Jednoho dne tvůrci vyhlásí, že bude hostina. Né s jídlem, nýbrž s věcmi, které každý potřebuje. Katniss je odhodlaná tam jít. Peeta jí to zakazuje... Zde nastává rozpor mezi knihou a filmem. V knize Katniss obdrží dar- uspávadlo. Pettu tedy uspí, aby se mohla vydat pro lék. Ve filmu Peeta jenom spí a vrtí se.
V knize se Peetovi noha hojí postupně. Ve filmu tam má pak malý škrábanec, když to tak vemu.
Z knižní verze navíc pak Peeta ani svou nohu nemá. Musejí mu jí posléze v Kapitolu amputovat a on má náhradu.
Konec film/kniha
Film končí tak, že oba drží rulík zlomocný a chtějí si ho hodit do pusy a zabít se tak. Jenže je zastáví a najednou už jsou doma a mávají rodině atd.
Kniha má barvitější konec.. Oba si stihnou rulík hodit do pusy až teprve pak je hlas zastavuje a vyhlašuje jako vítěze. Oba si jen tak tak vyplachují pusu. Probíhá další rozhovor v Kapitolu a na cestě zpět Katniss řekne Peetovi, že k němu necítí to, co on k ní. Velmi ho to urazí, ale rozhodnou se hrát svou roli ,,milenců,, i nadále.Takže co na to říct.. Kniha je samozřejmě barvitější a lepší, ale film má velmi dobré obsazení a ukazuje nám i zákulísí her o kterém se v knize autorka jen matně zmiňuje. Doporučuji tedy zkouknout filma i přečíst knihu....

Hodnocení
Kniha: 10/10
Film: 8/10

Trailer pack:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Je libo život?

ANO
???
NE

Komentáře

1 Nela Nela | E-mail | 3. února 2015 v 21:25 | Reagovat

Ahoj :), dnes jsem dočetla první díl. Musím naopak říct, že u mě vítězí filmové zpracování. Řekla bych, že knižní verze nedává moc prostoru na vlastní domýšlení. Navíc konec - ti mutanti mi přišly zdařilejší ve filmu. To se týče i smrti Rou, která je ve filmu TOP (ač hodně depresivní). Každopádně, je skvělé, že kniha nabízí mnoho detailů, které se do filmu nevešly. Navíc vykresluje vztah Katniss x Peeta x Hurikán (Třeba  absence Hurikána ve filmu mi celkem vadila), ovšem zase na plátně se mi líbil více vztah Peety s Katniss. Uvidíme, jak se ukážou další dva díly knihy a závěrečný filmový díl. :)

2 AUnsotsgor AUnsotsgor | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 23:08 | Reagovat

Four to five servings of this liquid has to be consumed each week to have the desired result.  Use these circumspectly however, since they may lower blood glucose levels, which is an unhealthy effect in males whose glucose levels are properly balanced.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama